מאמרים

חשיבות התנועה בגיל הרך

מאת: נורית לרון כלב, מורה לתנועה לגיל הרך
התנועה היא צורך קיומי של האדם, השנה הראשונה של חיי האדם היא המכריעה בהתפתחות המוטורית והתחושתית. מפני שבשנה זאת היחסים בין התהליך התחושתי (הצורה שבה רואה האדם) והתהליך המוטורי (הצורה שבה מתנועע האדם ופועל בעולם) מתבססים. זהו הבסיס כיצד יפעל האדם במהלך חייו.עד גיל 7 לומד הילד לארגן את המידע התחושתי שהוא קולט.
מה המרחק לחפץ המסוים?
מהו הרעש שהוא שומע?
איזו צורה יש לצעצוע?
ככל שהוא מתנסה הוא לומד לארגן במוחו את המידע, הוא לומד מהניסיון, מהתחושה שאותה הוא חווה בפעולה מסוימת.

למאמר המלא »

עיצוב ותכנון סביבת המשחק של הילד

מאת: ד"ר חזי אהרוני המכללה לחינוך גופני ולספורט ע"ש זינמן שבמכון וינגייט
על-ידי עיצוב ותכנון של הסביבה שבה הילד משחק, לומד ומבלה הרבה משעותיו, אנו יכולים להשפיע על מה הוא ילמד, איך ילמד ומה יהיו קצב למידתו והתפתחותו הכללית.
דרך עיצוב מכוון אנו יכולים לעודד, לשפר ולזרז את התפתחותו המוטורית, רגשית, חברתית וקוגניטיבית של הילד, או אף לעכבה כשהעיצוב של הסביבה מגביל את ההזדמנויות לצמיחה, לסקרנות ולהתפתחות.
הסביבה יכולה להיות בנויה בצורה כזאת שתציב אתגרים, תזמין את הילד לגלותה ולהתערב בה.

למאמר המלא »

כיצד הפעילות בג'ימבוקס מקדמת מיומנויות מוטוריות

מאת: דנה אלפרון M.A פסיכולוגיה התפתחותית
המשחק בג'ימבוקס מעודד את השגת אבני ההתפתחות המוטורית של התינוק והפעוט מלידתו, עם ערך מוסף של הנאה ויצירתיות בסביבה רב חושית. הג'ימבוקס מאפשר לתינוק ולפעוט התנסות במגוון פעילויות מוטוריות, אשר חיוניות להתפתחותו: זחילה במנהרה/תמרון במעבר צר, ירידה וטיפוס על מדרגות ועליה וירידה ממדרגה אחת, בנייה בקוביות גדולות, עלייה גלישה במגלשה, שמירה על שיווי משקל,משחק בכדורים: זריקה, תפיסה וגלגול ועוד ככל שהתינוק יתנסה יותר, כך ישכלל את יכולותיו ויוכל להתקדם ולהשיג תנועות איכותיות מורכבות ומתואמות יותר…

למאמר המלא »